Atrakcje Karwi – unikalne krajobrazy, fauna i flora nadmorska

W okolicach Karwi znajdują się perełki natury – unikalne formacje krajobrazowe i przyrodnicze, które podlegają szczególnej ochronie przez państwo. Dlatego też utworzono tutaj Nadmorski Park Krajobrazowy, który warto odwiedzić podczas pobytu w okolicy, w której mieści się nasza baza noclegowa.

Obszar parku obejmuje swoim zasięgiem część Zatoki Puckiej oraz Półwyspu Helskiego i długi pas wybrzeża, na którym znajdują się unikalne Karwieńskie Błota a także fragmenty Kępy Puckiej i Swarzewskiej. Jego granice wyznaczono w ten sposób, aby na terenie rezerwatu można było znaleźć wszystkie formy linii brzegowej, które spotyka się na południowym wybrzeżu.

Zwiedzający mogą więc tu zobaczyć mierzeje z piaszczystymi wybrzeżami, klifami i wydmami, które porasta unikalna flora, w tym piaskownice i wydmuchrzyce, honkenie i kocanki, a także najbardziej znana roślinka polskiego wybrzeża – mikołajek nadmorski. Ujrzeć tu można też charakterystyczne lasy nadbrzeżne. W okolicy gnieździ się bardzo rzadki gatunek gęsi, która gniazduje w norach. W czasie wiosennej i jesiennej migracji ptaków zatrzymuje się tu mnóstwo zwierząŧ z kilkudziesięciu gatunków wędrownych.

Można tu również zobaczyć charakterystyczne łąki, których ekosystem ukształtowały regularne zalania i roztopy, prowadzące do powstania błot i terenów podmokłych. Występują tu rzadkie gatunki polskich storczyków i wiele innych gatunków kwiatów, a na obszarze pradolin gnieżdżą się liczne gatunki ptaków, takich jak kaczki, łabędzie i derkacze.

W zagłębieniach bezodpływowych występują torfowiska wysokie, z których najbardziej znane są Bielawskie Błota, utworzone dzięki obfitemu gromadzeniu wody deszczowej nad nieprzepuszczalną warstwą gleby. Znajdują się tu rośliny charakterystyczne dla ekosystemu torfowisk i ginące gatunki ptaków, takie jak lelki, łęczaki, sowy błotne i żurawie. Niezwykły krajobraz łąk i jezior można podziwiać z przygotowanych dla zwiedzających platform widokowych.

Dla turystów, którzy w okolicy Karwii wykupili noclegi stanowi doskonałą bazę do wędrówek po Nadmorskim Parku Krajobrazowym, w którym zaobserwować można unikalne formacje krajobrazowe, liczne gatunki ptaków osiadłych i wędrownych oraz charakterystyczną dla wybrzeża Bałtyku szatę roślinną z unikalnymi roślinami wydmowymi i storczykami klimatu umiarkowanego.

2 myśli na temat “Atrakcje Karwi – unikalne krajobrazy, fauna i flora nadmorska”

  1. Uwielbiam takie miejsca jak Karwia! Niczym niezmącony spokój, duża ilość roślin, najpiękniejsza plaża i te wspaniałe klify… Zdecydowanie za rok tam wracamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>