Beskidy, ach Beskidy – Skansen w Chabówce

Udając się do Beskidów, warto dłużej zatrzymać się przy Skansenie w Chabówce. To właśnie na tym obszarze można zdecydować się na noclegi (przejdź: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,beskidy,58.html). Ukazuje się, że do niedawna przy owych dworcach kolejowych, można między innymi zobaczyć charakterystyczne żurawie, które służyły do napełniania wodą licznych kolejowych parowozów. W dzisiejszych czasach nie pozostał po nich nawet najmniejszy ślad. W owym gąszczu elektrycznych przewodów, nikną zatem ostatnie wieże ciśnień oraz węglowe place. Pamiętajmy jednak, iż są miejsca, w których to historia tak zwanej kolei żelaznej jest przechowywana oraz pielęgnowana.

Chabówka była węzłem galicyjskiej kolei. Stacja ta powstała przed I wojną światową oraz obsługiwała składy jadące z doskonale znanego nam Krakowa do okolic Wiednia i z Zakopanego, na tereny Lwowa. W związku z czym w okresie takiej świetności, w tamtejszej stacji stacjonowało przeszło 80 parowozów. Faktem również jest, iż ostatnia parowa lokomotywa zjechała już z torów do pięknego Zakopanego na przełomie 1976 roku. To właśnie od tych czasów myślano o poszczególnych sposobach na zachowanie tak zwanego zabytkowego taboru.

Od połowy 80 lat, zaczęto więc gromadzić w Chabówce oraz sąsiedniej Suchej Beskidzkiej wagony, jak i również parowozy oraz urządzenia kolejowe. Wszystkie te eksponaty przeniesiono do swoistej parowozowni, gdzie to na przełomie 1993 roku, w sposób uroczysty utworzono przedstawiany skansen taboru kolejowego. Pełna nazwa tejże placówki, która to oficjalnie znajduje się w owej strukturze PKP Cargo S. A. nosi nazwę Sekcja Utrzymania oraz Napraw Taboru Kolejowego. Pamiętajmy jednak, iż dla poszczególnych turystów z Rabki będzie również to zawsze swoisty skansen kolejowy. Zgromadzono w nim przeszło 135 zróżnicowanych zabytkowych pojazdów, a w tym 51 lokomotyw, z czego jedynie 8 jest sprawnych oraz 25 wagonów pasażerskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>