Cisza i spokój w Nowęcinie

Zaledwie 3 km na południowy wschód od Łeby znajduje się niewielka wieś Nowęcin. Odległość Nowęcina od tego turystycznego kurortu jest niewielka. Intensywny rozwój bazy turystycznej w Łebie w niedalekiej przyszłości przełoży się do zatarcia granicy między tymi, dzisiaj oddzielnymi jednostkami administracyjnymi. Nowęcin to doskonała alternatywa dla tłocznej i gwarnej Łeby w okresie wakacyjnym. Najlepszym tego dowodem jest niewielka liczba mieszkańców. Na stałe osadę zamieszkuje zaledwie 400 mieszkańców. Jak można się domyśleć większość pośród nich żyje głównie z turystyki. Warunki ku temu są idealne. Osada leży nad przepięknym jeziorem Sarbsko. Największym skarbem miejscowości jest zamek pochodzący z XV wieku. Fundatorem zamku był Mikołaj Wejher. Początkowo zamek miał charakter obronny. Liczne zawirowania historii, nowe trendy w architekturze sprawiły, że dzisiaj zamek reprezentuje pewną mieszankę – dominuje jednak stylistyka neogotycka. Zamek dzisiaj udostępniany jest wszystkim zwiedzającym, a w dawnych zabudowaniach folwarcznych znajduje się stadnina koni. Czas w Nowęcinie można również poświęcić na spacery po przypałacowym zamku. Wolny czas od bezczynnego leżakowania na plaży lepiej poświęcić na rowerowe wycieczki po okolicy.

W pobliżu Nowęcina rozciąga się Słowiański Park Narodowy. Planowano nawet w przeszłości, by powiększyć go o część jeziora Sarbsko. Jedną z najpiękniejszych tras jest ta prowadząca wokół Jeziora Sarbsko aż do wspomnianego wcześniej rezerwatu. Na planach się jednak skończyło. Dzisiaj teren ten objęty jest ochroną, utworzono tu rezerwat przyrody „Mierzeja Sarbska“. Niemal dziewicza przyroda podbije serca niemal każdego. Granica pomiędzy Nowęcinem, a Łebą ulega powoli zatarciu. Wciąż jednak to w Nowęcinie możemy liczyć na tanie noclegi. Turystów odstrasza bowiem nieco większa odległość od morza niż w Łebie. W zamian za to mają do dyspozycji o wiele mniej zatłoczone ulice, spokój i ciszę. Nie brak tu doskonałej infrastruktury turystycznej. Noclegi w Nowęcinie (➜meteor.turystyka.pl) to z całą pewnością dobra alternatywa dla zatłoczonej i gwarnej Łeby. Baza noclegowa nie jest jednak tak dobrze rozbudowana jak w sąsiednim kurorcie. Dominują kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne. Osoby rządne wygód również znajdą odpowiednią ofertę. Nowęcin choć mało znany jest nie mniej atrakcyjny od swego wielkiego sąsiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>