Czarna Góra – dlaczego warto?

Przedstawiając tak zwany Szczyt Litwinki, wskazuje się, iż jest on ulubionym miejscem spotkań lotniarzy oraz modelarzy. To właśnie w tym miejscu są przeprowadzane Zawody Makiet z grupy Szybowców. Pamiętajmy, że Czarna Góra staje się wsią o charakterze pasterskim. Pamiętajmy również, iż w pobliżu  kościoła przy przedstawianej drodze z Trybsza do Jurgowa (wikipedia.org), znajduje się Muzeum Kultury Ludowej  Spisza. Stanowi go pewien skansen – zalicza się do niego Zagrodę Korkoszów, która jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego. Co za tym idzie to właśnie na nim zgromadzono sporą ilość eksponatów. Zalicza się tu w szczególności narzędzia do obróbki lnu oraz stroje ludowe.

Wieś o nazwie Czarna Góra położona jest również nad rzeką o nazwie Białka. Ciekawostką jest, iż to jedyna rzeka pewnego typu określanego alpejskim na terenie Polski. Co za tym również idzie Białka stała się bez wątpienia rzeką graniczną. Rozpoczyna swój bieg w Tatrach Wysokich, wypływa z doliny o nazwie Biała Woda i łączy się z Rybim Potokiem, który to wypływa ze znanego każdemu z nas Morskiego Oka. Poza tym to właśnie Białka stała się jedną z bardzo pięknych górskich rzek na terenie całej Polski. Z każdej strony otaczają ją również lasy. To w środkowym biegu tworzy się pewien przełom pomiędzy poszczególnymi skałkami, do których zalicza się Kramnicę oraz Obłazową. Faktem jest, że to właśnie one są objęte ową ochroną pod względem rezerwatu przyrody. Poza tym poszczególne wody tejże rzeki odznaczają się bez wątpienia dość wysokim stopniem czystości.

Z pewnością jest to rejon, do którego warto wybrać się o każdej porze roku, aby spędzić aktywny urlop. ze znalezieniem noclegów w Czarnej Górze nie powinno być problemu, bowiem miejscowość ta dysponuje szeroką bazą noclegową (http://meteor-turystyka.pl), która zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę, który chce odpocząć od miejskiego zgiełku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>