Dzieje ratusza w Toruniu

Ratusz miejski to ozdoba większości miast. Nie inaczej jest także w Toruniu. Znajdujący się w samym sercu Rynku Staromiejskiego należy do grona największych i najpiękniejszych tego typu budowli na świecie. Jest to także dowód na wielkości i potęgę miasta, które miało miejsce w wieku XIV. Wtedy to Toruń był jednym z głównych miast handlowej potęgi, jaką była Hanza.

Budynek w swoim wymiarze funkcjonalnym łączył w sobie dwie podstawowe cechy. Na parterze znajdowała się cześć handlowa, w której były się sukiennice, ławy chlebowe, kramy oraz Sala Sądowa. Pierwsze piętro było natomiast wyłączną domeną organów władzy miejskiej. To tutaj swoje siedziby miała Rada Miejska, urząd Kontrybucyjny, Kamlarnia, Kancelaria. Obiekt był siedzibą władz miasta, jego najstarszej części. Natomiast od połowy XV wieku został centrum władzy dla całego miasta. Taka rola trwała przez kilka stuleci.

Ratusz w obecnym stanie posiada najstarszą część pochodzącą z roku 1274. Jest to gotycka wieża, która została ozdobiona wyjątkową ornamentyką. Została podwyższona do 40 metrów w roku 1385. Jest wzorowana na flandryjskich belferkach, które są wieżami rynkowymi, zazwyczaj znajdującymi się przy halach targowych i stanowiącymi punkty obserwacyjno–sygnalizacyjne. To szczególne połączenie wynika z faktu wyjątkowej współpracy jaką Toruń nawiązał z Flandrią w ramach Hanzy. W roku 1430 baszta została zwieńczona spiczastym hełmem, swoistą iglicą, na której z kolei umieszczono złotą koronę. Był to symbol niezależności i uzyskanych przywilejów królewskich. Wszystko to zostało jednak zniszczone w ciągu oblężenia szwedzkiego, jakie miało miejsce w roku 1703. Jest to równocześnie symboliczna data oraz punkt oznaczający kres potęgi Torunia.

Dziś ratusz, podobnie jak cała zabytkowa część miasta stanowi największą atrakcję. Dzięki doskonałej bazie noclegowej (szczegóły odnośnik meteor-turystyka.pl) oraz wielu możliwościom noclegu w mieście jego zwiedzanie oraz dłuższe pobyty stanowią czystą przyjemność. Obecnie w gmachu znajduje się Muzeum Okręgowe. Można tam podziwiać obok samych wnętrz także wiele dzieł sztuki w tym obrazy, rzeźby czy unikalne witraże. W Sali Królewskiej zostało upamiętnione przebywanie w mieście niemal wszystkich królów Polski oraz śmierć jednego z nich. Jest to także najstarszy poczet władców Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>