Latarnia Morska Czołpino

Nie ma bardziej charakterystycznej budowli dla morskiego wybrzeża niż latarnia morska. Ten prozaiczny znak nawigacyjny, mający na celu wskazywanie drogi żeglarzom, stał się z czasem symbolem sensu życia, jego przemijania, a także samotności. Ale będąc na wczasach nad polskim morzem, warto zwiedzić znajdujące się tam latarnie i zachwycić się – nie ich metaforycznym znaczeniem, ale realnym pięknem. Na polskim wybrzeżu, aktualnie znajduje się 15 czynnych latarni morskich. Jedną z nich jest latarnia Czołpino, znajdująca się ok. 15 km od znanej miejscowości letniskowej – Rowy. Wybierając letnie noclegi w Rowach [zobacz], warto odwiedzić tę niezwykle ciekawą latarnię.

Latarnia Czołpino [zobacz] zlokalizowana jest pomiędzy Latarnią Morską Ustka, a Latarnią Morską Stilo i znajduje się pod zarządem Urzędu Miasta w Słupsku. Do zwiedzania została oddana w roku 1994 (wcześniej w pobliżu znajdowała się Rakietowa Jednostka Wojskowa, która ze względów strategicznych nie mogła być oglądana przez osoby postronne). Latarnia umiejscowiona jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego około 1 km od morskiego brzegu. Została wybudowana z czerwonej cegły na kamiennej podstawie o średnicy 9 m w latach 1872-75 na wysokiej wydmie (55 m n.p.m.). Z jej tarasu rozciąga się przepiękna panorama na Słowiński Park Narodowy (a szczególnie na przybrzeżne jeziora Gardno i Łebsko czy ruchome wydmy). Latarnia mierzy 25,2 m wysokości, a wysokość jej światła wynosi 75 m n.p.m., zasięg światła to 21 mil morskich (czyli niecałe 40 km), jej światło jest przerywane grupowe (dwie przerwy po 2 sekundy, dwa okresy światła trwające 1 i 3 sekundy – łącznie cykl trwa 8 sekund).

Jedna myśl na temat “Latarnia Morska Czołpino”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>