Polana Biały Potok – Kościelisko

Niewielkie Kościelisko położone na zachód od Zakopanego jest wioską, którą docenią wszyscy szukających wytchnienia od miejskiego gwaru i tłumu ludzi. Ta urocza wioska oferuje doskonałe warunki pobytowe przy równoczesnym zachowaniu charakteru miejscowości spokojnej, mało skomercjalizowanej i położonej trochę na uboczu „wielkiego świata”.

Noclegi w Kościelisku są polecane więc gościom, którzy podczas wypoczynku w górach, nad stragany z przysłowiowym „mydłem i powidłem” przedkładają śpiew ptaków o poranku i niezatłoczone szlaki turystyczne. Kościelisko na wypoczynek można z powodzeniem polecić osobom z dziećmi, samotnikom, a także zakochanym parom.

Niezależnie jednak od tego, kim są turyści przybywający do Kościeliska, każdy z nich powinien odwiedzić Polanę Biały Potok. Polana Biały Potok położna jest na wysokości 890-920 m n.p.m., u podnóża Tatra, przy wylocie Doliny Lejowej, na południowy-zachód od Kościeliska. Już w XVI wieku znajdowało się tu pastwisko. Polanę na dwie części dzieli przepływający tędy Lejowy Potok oraz rosnące na jego brzegu drzewa. Część położona po zachodniej stronie potoku jest to tzw. polana kośna, gdzie znajdują się dwa szałasy. Natomiast część wschodnia jest częścią, na której wypasane są owce. Tutaj znajdują się liczne szałasy, wyciąg narciarski doskonały dla zaczynających przygodę z nartami oraz na skraju zajazd, który oferuje noclegi i wyżywienie.

Polana znajduje się w rękach prywatnych, jej obszar nie należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Polanę szczególnie warto odwiedzić wiosną, gdy zakwitają na niej krokusy oraz jesienią gdy kwitną zimowity jesienne. Ponadto znajdują się tu też liczne gatunki, rzadko występujące w Karpatach. Należą do nich m.in. turzyce (pchla, nitkowa, bagienna, dwupienna, skąpokwiatowa), nerecznica grzebieniasta, siedmiopalecznik błotny, języczka syberyjska, rosiczka długolistna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>