Szlakami Wetliny

Miejscowość, o której mowa to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości w Bieszczadach. Jest trafnym wyborem na wakacyjny nocleg (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,wetlina,0.html). W Wetlinie i okolicach znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych. Jeden z najbardziej popularnych szlaków prowadzących na Połoninę Wetlińską jest oznaczony kolorem niebieskim. Od południa znajdziemy tam niebieski szlak graniczny. Te dwa szlaki łącza się z kilkoma innymi łącznikowymi oraz ze ścieżkami przyrodniczymi. W związku z tym możliwości na różne wędrówki jest tutaj bardzo dużo.

Do tras najbardziej popularnych zalicza się:
– Szlak żółty: prowadzi od Wetliny poprzez Przełęcz Orłowicza, następnie Suche Rzeki i Zatwarnicę. Przy Przełęczy Orłowicza styka się ze szlakiem czerwonym, którego wybierając można zdobyć szczyt Smerek (1222 m n.p.m.) albo wybrać inną drogę w kierunki Połoniny Wetlińskiej. Szlak żółty ma jeszcze jeden kierunek. Mianowicie można przejść od Wetliny przez Jawornik (1021 m n.p.m.), kolejne poprzez Paprotna (1198 m n.p.m.), gdzie ma swój styk ze szlakiem niebieskim, skąd można wybrać trzy drogi: na Wielką Rawkę (przez Czerteż, Hrubki, Kremenaros), do Ustrzyk Górnych lub też też na Małą Rawkę – wybierając szlak żółty łącznikowy, a z niej prowadzi także droga do Wetliny.

– Szlak Zielony : Rozpoczyna się w Wetlinie, prowadzi przez Dział (1146 m. n.p.m.), Przełęcz Wyżniarską, kolejnie przez Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.). Można także z Małej Rawki przejść do Wielkiej Rawki i stamtąd wrócić do Wetliny korzystając z tamtejszej bazy noclegowej.

– Szlak czarny: swój początek ma w Wetlinie, łączy się ze szlakiem żółtym z przełęczy Wyżnej i prowadzi do Połoniny Wetlińskiej, gdzie przy schronisku Chatka Puchatka łączy się ze szlakiem czerwonym.
Bieszczady mają rozróżnione kilka pasm górskich, a wśród nich ma swoje miejsce także pasmo przepięknych Połonin, skupiające w sobie Połoninę Wetlińską (1255 m. n.p.m.), jej sąsiadkę Połoninę Caryńska, a także najwyżej usytuowany szczyt po polskiej stronie – Tarnicę (1346 m n.p.m).

Przechodząc z Wetliny koniecznym wydaje się zorganizowanie wędrówki na wspomnianą wcześniej Połoninę Wetlińską, gdzie znajdziemy wspaniałą i uroczą Chatkę Puchatka, zwaną także Tawerną. Jej początek sięga lat pięćdziesiątych, kiedy to była wojskowym punktem obserwacyjnym. W chatce znajduje się posterunek GOPR. Schronisko ma nieliczną liczbę posłań dla przybyłych turystów, dlatego decydują się oni częściej na noclegi w Wetlinie lub w innej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>