Zamek krzyżacki w Giżycku

Giżycko jest często nazywane „żeglarską stolicą Polski”, co nie dziwi nikogo, kto choć raz tam był. Giżycko leży bowiem pomiędzy dwoma pięknymi jeziorami – Niegocinem i Kisajno, przez które prowadzi szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Ponadto Giżycko to miasto słynące z licznych ośrodków wypoczynkowych oraz bogatej bazy gastronomicznej. Tak więc, każdy zapalony wodniak, znajdzie tu wszystko, co jest niezbędne do dobrego wypoczynku na wodzie i lądzie.

Jednak decydując się na wczasy i noclegi w Giżycku, warto też poświęcić trochę czasu na zwiedzanie zabytków, które się tu znajdują.

Na przesmyku pomiędzy jeziorem Niegocin, a Kisajno, nad Kanałem Giżyckim, znajduje się piękny hotel, który powstał między innymi dzięki renowacji pokrzyżackiego zamku. Zamek w momencie powstania, czyli w pierwszej połowie XIV wieku, był przeznaczony na siedzibę krzyżackiego prokuratora. Nie ma jednak pewności, że zamek stał w tym samym miejscu co dzisiejszy obiekt. W każdym razie ten pierwszy wzmiankowany w dokumentach budynek został zniszczony przez Litwinów w roku 1366. Obudowano go prawdopodobnie pod koniec XIV wieku, w stylu gotyckim, na miejscu dzisiejszego zamku. W 1455 podczas wojny trzynastoletniej, zamek ponownie uległ zniszczeniu, jego odbudowa nastąpiła dopiero w roku 1489. W roku 1513 zamek przeszedł pod świecki zarząd. Następnie był przebudowywany w drugiej połowie XVI wieku oraz na początku XVII wieku, kiedy to został zmodernizowany w stylu renesansowym na dwór myśliwski. Kolejnych zmian dokonano w zamku w połowie XIX wieku dostosowując go na potrzeby oficerów służących w Twierdzy Boyen. W okresie 20-lecia międzywojennego, kiedy Giżycko należało do Niemiec i nosiło nazwę Loetzen, stanowiło znany i chętnie odwiedzany przez śmietankę towarzyską, kurort.

Po tych wszystkich kolejach losu, z zamku zostało tylko jedno, dwupiętrowe skrzydło, które zostało pieczołowicie wyremontowane na początku XXI wieku. Dodatkowo dobudowano dwa skrzydła, w pełni przywołując ich historyczny wygląd z przełomu XIX i XX wieku. W ten sposób powstał przepiękny hotel o niezwykłym klimacie, będący perełka wśród obiektów oferujących noclegi w Giżycku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>